Ordinarie ledamöter alfabetiskt

EfternamnFörnamnInvalsnummerFödd årInvald år
AdlénUlf109719291981
AgnéusMats148319682016
AhlåsPeter149519482017
AlfredssonOla146619642013
AllermanChristian126219541995
AnderssonOlof117619421987
AnderssonTage126819511996
AnderssonBengt127219551996
AnderssonErik133219572001
AnderssonHåkan134019612001
AnderssonPer144119462009
ArdellChrister113619361983
ArriusGöran147419592014
AskstedtRikard141719642007
AxbergStefan130319451999
BagerPeter131919552000
BengtssonGunnar110419361982
BengtssonLennart133319542001
BergBo142319652008
BergRoger150719642019
BergelinOlof108019401980
BerglundClaes145219652010
BerglöwJan132219612000
BergmanMagnus127019601996
BidöSven O114919351984
BirkeSune107519441980
BjörnssonTorsten117519381987
BlomqvistBerit142919582008
BoijsenGöran123119511992
BrehmerRolf117919431988
BrennerBjörn150019792018
BringJan96319321971
BringOve116419431985
BrobergHans O131219471999
BroströmDan135819572002
BrothAnna-Karin146519672013
BruzeliusNils125819461995
BrännvallMikael143019682008
CarlesonMikael148119672015
CarlssonJonas139619802005
CederlundJan126319441995
CorellHans119919391989
CorneliussonLars-Olof128919591998
DaagNils127419481996
DaggfeldtBertil99419331974
DagnevikÅke143519482009
DahlbäckClaes123619471992
DahlmanJoakim144719742010
DalnäsTorbjörn145119462010
DalsjöRobert123519581992
DanielssonLennart119519471989
DybeckCarl-Gustaf118219441988
EdlingPer145319722011
EdmanUlf109419431981
EdwardsonRolf131419441999
EklundNils114519441984
EliassonJan104519401977
EllsénJarl107019201979
ElofssonMats139119652004
EmilsonPer-Anders135519542002
EngblomAnnicka143919672009
EngdahlStefan119419501989
EnströmAnders144819642010
EricssonJörgen125619531995
EricssonJan135319602002
EricssonMats141119442006
FagergrenCarl127819601997
FagöThomas135919442002
FischerInga-Lena136519482002
FloderströmJan138419622004
FlyghedPär142419642008
ForssbeckBengt116319241985
FransénCarl Gustav108819381981
FredholmChrister97519261972
FriskGöran114119431984
FröbergHans-Erik134419532001
FureniusMats133719612001
G:son SvahnNils105519361978
GardestenPatrik150519672019
GernerKristian138519422004
GranbergMårten146819632013
GrandinNils134619532001
GranerLars O118119391988
GranholmNiklas136419642002
GranlundHans138719612004
GrebellClaes139419492005
GrenstadAnders131719582000
GryzeliusLars127919541997
GunnarssonGöran123819501993
GustafsonMichael127719571997
GustafssonArne91419291968
GustafssonStefan127619581997
GutensparrKenth133819582001
GöthbergSten136719552003
HaggrenJonas142219642008
HaglindPeter137319662003
HaglundMagnus107919421980
HagmanHans-Christian129819681998
HagmanCarl-Johan135419662002
HagströmClaes Göran128819521998
HamiltonBjörn124819501994
HammarskjöldCarl-Gustaf93419341969
HammarskjöldAnders108319421980
HanssonAndreas142819692008
HanssonFredrik144319632010
HarteliusDag132519592000
HedskogEvelina147319812014
HellströmFredrik149219712017
HelmerssonKlas128419421997
HenrikssonKarl136019552002
HerlitzFredrik151119732019
HermanssonAnders151219732019
HertzbergBengt107819381980
HesselmanFredrik136119642002
HillbergEsbjörn141219402006
HillelsonFredrik106919411979
HjortMagnus135219602002
HjorthPatric138219652004
HoffLars-Erik106519361979
HolmOlof145019402010
HolmbergCay93219331969
HolmqvistÅke134819432001
HolmströmMikael141519552007
HolsterLars Inge105819421978
HugemarkBo110219361981
HuldtKristoffer104119271977
HultmanTorbjörn99919371974
HåkanssonHerman134519552001
Hård af SegerstadJonas148519702016
HäggChrister109019391981
HäggJohan135719662002
HörnfeldtAnders149919702018
IgertJohan148019742015
InsulanderPer98519271973
JacobssonMarie124419551993
JakobssonLars137519572003
JakobssonMartin146219662012
JanssonNils-Ove116519461986
JarvidBengt131819532000
JenvaldJohan129319661998
JenvaldPer139519622005
JevrellHans130519641999
JohanssonBengt Arne118419431988
JohanssonMats134119572001
JohanssonPer-Ola138619662004
JohanssonCarl145719582011
JohanssonLinda148419732016
JohanssonJimmy149419762017
JohnsonÅke89219231966
JohnsonAnders132319592000
JohnssonMikael138319582004
JosefssonLars G129719501998
JosefssonHans140319402005
JärnAnders132019602000
JönsonMalte102319331976
JönssonMagnus146019642012
KarlssonGunnar N112719381983
KarlssonKlas-Göran138919552004
KoerferManne K. A.132719642000
KrafftMichael137719482003
KrohnPontus143319692009
KvarningLars-Åke118719311988
KvarnströmStaffan120219431989
LagerstenErik149619662017
LanderholmHenrik131119631999
LarsbySölve111219411982
LarssonTorbjörn126119511995
LarssonMats G140419462005
LarssonStefan141619642007
LindbergHåkan148819692016
LindénHenrik142119662007
LindersJohan151019732019
LindhTorsten112019411983
LindholmSverker143419622009
LindkvistBo114219371984
LindmarkKenneth124119491993
LindqvistPer-Inge125519481994
LjunggrenBjörn117119421987
LundbeckPer108219361980
LundborgBengt137019452003
LundgrenCurt122019471991
LundgrenBengt Edvard137919652004
LundinClaes128119581997
LundströmerTorbjörn148619712016
LüningMagnus139719642005
LöthmanRolf123919491993
MadsenChristian130719551999
MagnussonHåkan132419592000
MagnussonMikael139919632005
MalmRolf115919341985
MalmbergBertil124619401993
MalmgrenSture119819431989
MarkussonLeif141919472007
MartinssonTomas146719682013
MohlinMarcus139819882005
MånssonLennart126519511996
MårtenssonEvorn137219612003
MöllerGunnar149019672017
NeroLars-Ivar115419461985
NilsonPer150319682018
NilssonJan-Eric130619571999
NilssonHåkan140119642005
NilssonJohn141019492006
NilssonRoger142719642008
NilssonPeter Magnus149319682017
NilssonAndreas150819792019
NorbergErik125319421994
NorbergPatrik148719712016
NordenmanJan118619471988
NordinMats133919602001
NordlingChrister125719441995
NordqvistRobert111019411982
NordströmKent110519431982
NorénKatarina150219632018
NorrbyFredrik145419672011
NorrsellLars102019341976
NorsellMartin143719712009
NykvistJens147219682014
OhlssonPeder145519622011
OhlssonHans-Lennart145619612011
O’KonorBengt91119251968
OljeqvistGöran112519411983
OlovssonAnders129219671998
OlssonAndreas133519592001
OlssonKenneth133619492001
OlssonHans-Göran134219562001
OlssonDan Sten139219472005
PalmquistFredrik140019652005
PalmqvistStaffan137819572004
PetterssonDaniel150919682019
PlambeckJens140719622006
PrawitzJan91819321969
RaskBo126719521996
RaunKenneth146319632012
Risfelt–HammargrenAnna146119562012
RoseniusFrank E106819401979
RubarthUlf109519391981
RudbergSven122819471992
RugelandHåkan130819571999
RybeckBo93919351970
RydénLars134319572001
RydkvistLars-Göran106719331979
RyggeBengt123219431992
RönnquistLars140919592006
SalénSven H113419391983
SalomonssonLars-Erik119219471989
SandwallPeter149819632018
SchrammKjell-Ove142019682007
SchyborgerGert121419401990
SchönEbbe104419291977
SeemanTorsten111519301982
SellingPatrik138119632004
SeverinssonJoakim139019622004
SjöströmLeif H119119381989
SondénJan104819331978
SprimontRoger109819421981
SteenGöran116819221986
StefensonPer142519552008
StenhammarOlof139319412005
SternerÖrjan117219381987
StävbergAnders118519431988
SundbergJacob89919271967
SvedinMattias151319752019
SvensénChrister141819502007
SvenssonEmil110319401982
SvenssonAnders129419641998
SyrénHåkan122919521992
SöderlindhHåkan105119411978
TaubeGustaf104719351978
ThedéenErik147919632015
ThomassonLars108419351980
ThomssonPeter149119762017
ThörnqvistJan138019592004
TimerdalJohan150619622019
TornbergRichard142619672008
TruedssonOla143219562009
TulldahlMikael130919661999
TunbergerJohan122519441991
WachtmeisterHans103619401977
WallanderBo124919521994
WallénGöran105019331978
WallenbergJacob140619562006
WedinLars117319471987
WendelMikael132119552000
WerinOdd129019581998
WernerKjell98219201973
WernerChristopher137119462003
WesterlundMagnus144419602010
WestinMats126019521995
WicklanderHans129119631998
WicklundWalter96619231971
WidénJerker146419692012
WidénAnders147519642014
WidlundMattias150119812018
WieslanderGunnar128719621998
WigertLars120319371989
WikingssonJon144519712010
WiklundNiklas147819752015
WikströmJonas143119622009
VillmanGünter130419541999
von HofstenGustaf108919421981
WrankerBo119619461989
ZetterbergKent136819462003
ÅkerströmMikael135619632002
ÅseliusGunnar129519651998
ÅsmanTommy127519501997
ÖhlundGunnar143819552009
ÖhrströmCarl141419612007
WidénAnders147519642014
WidénJerker146419692012
WidlundMattias150119812018
WieslanderGunnar128719621998
WigertLars120319371989
WikingssonJon144519712010
WiklundNiklas147819752015
WikströmJonas143119622009
VillmanGünter130419541999
VirginIvar121019361990
von HofstenGustaf108919421981
WrankerBo119619461989
ZetterbergKent136819462003
ÅkerströmMikael135619632002
ÅseliusGunnar129519651998
ÅsmanTommy127519501997
ÖhlundGunnar143819552009
ÖhrströmCarl141419612007
Våra vetenskapsgrenar

Vi verkar för vårt syfte inom fyra vetenskapsgrenar, där vi studerar utvecklingen och redovisar förändringar, m.m., inom vetenskapsgrenen årligen.

Läs mer »

Historik

Sveriges och förmodligen även världens äldsta militärvetenskapliga samfund kan se tillbaka på en mer än 200-årig verksamhet.

Läs mer »

Biblioteket

Samlingarna i Karlskrona bedöms ha ett synnerligen stort värde för forskningen inom sjökrigsvetenskap och sjöväsende i allmänhet.

Läs mer »

Tävlingsskrifter

Tävlingsskrift får avhandla valfritt ämne inom sjökrigsvetenskapen, främst inom de vetenskapsgrenar och fack som akademien tillämpar.

Läs mer »